Katowicki Klub Karate Kyokushin

   
                  Sekcja Beaty i Piotra Machulec
karate dla dzieci Katowice gdzie trenować karate w Katowicach najlepsza szkoła karate dla dzieci w Katowicach super zajęcia
Przykładowy opis z aktywnym odnośnikiem, Szablony HTML.

Zapisy 2024/2025

Trwają zapisy na treningi Karate Kyokushin w sezonie 2024/2025. Zapraszamy na zajęcia próbne.






Masutatsu Oyama najwybitniejszy karateka obecnego stulecia twierdził, że karate to "sztuka i filozofia walki", która rozwinęła się na przestrzeni wieków. W naszym kręgu kulturowym pojęcie sztuki kojarzy się z muzyką, malarstwem, rzeźbą - w Japonii również z karate, judo, akido, kendo lub ikebaną. Te dyscypliny sztuki łączy ze sobą idea perfekcji i pełnego wewnętrznego zaangażowania. Karate oprócz wzmocnienia ciała uczy opanowania i poczucia wewnętrznego spokoju, jest sposobem doskonalenia własnego charakteru. Prawdziwe karate można praktykować przez całe życie doświadczając wciąż nowych doznań wewnętrznych wynikających z osadzenia tej sztuki w głębokiej duchowej tradycji oraz podłożu przejawiającym się w medytacji, dyscyplinie, ceremonii i etykiecie dojo.
Masutatsu Oyama twórca stylu kyokushinkai Karate przychodzi na świat 27 lipca 1927 roku w Tokio. Dwa lata później rodzice wysyłają go do siostry w Mandżurii. Jako uczeń szkoły podstawowej w Korei zaczyna naukę chińskiego kempoby w 1936 roku zdobyć czarny pas. Naukę w szkole lotniczej Yamanshi w Japonii łączy z treningami karate pod kierunkiem Funakoshi. Joko 17-letni student uniwersytetu w Takushoku zdobywa 2 dan w karate. W 1946 r. Oyama rozpoczyna naukę na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Waseda. Odwiedza E. YOshikawa i S. Czaki - dwóch słynnych pisarzy, by pogłębić wiedzę o starych zwyczajach samurajskich. Wyjeżdża do Minhau, by przygotować się do pierwszych po wojnie mistrzostw Japonii w karate. Turniej odbywa się w Kioto 1947 r. - M. Oyama zostaje mistrzem Japonii. W rok później decyduje się poświęcić karate i rozpoczyna samotny, odcięty od świata 18-miesięczny trening w górach, by doprowadzić do perfekcji technikę i ostatecznie ukształtować koncepcję swojego karate. Po powrocie z gór jako jedyny w historii karateka decyduje się na walkę z bykiem w Chiba, szukając w niej granicy ludzkich możliwości. Kyoku - shin - extremum prawdy - tak nazwie swoje karate w kilka lat później. W 1952 r. wyjeżdża do USA, gdzie przez 11 miesięcy popularyzuje poprzez pokazy i konfrontacje z przedstawicielami innych systemów walki, swoje karate, ponownie stawia też czoło bykom. Staje się sławny przez cios shuto, którym potrafi ściąć rogi byka. 'New York Times' pisze o nim 'Boska Ręka'.

W 1954 r. otwarte zostaje pierwsze Dojo Oyama w Japonii. Instruktorami zostają K. Mizushima i E. Yasuda. Sam mistrz, poczynając od Okinawy, podróżuje przez południowo - wschodnią Azję studiując wiele różnorodnych styli walki. Rośnie popularność Dojo Oyamy, on sam rozpoczyna prowadzenie treningów na prośbę wielu uczniów. W Bankoku, po wyzwaniu rzuconym przez boks tajlandzki, dochodzi do publicznych walk uczniów Oyamy z bokserami Thai. Japończycy wygrywają dwie z trzech rozegranych walk.

1 października 1963 r. powstaje Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushinkai z centralnym Dojo Honbu w Tokio. Ponad 20 uczniów zdobywa czarne pasy. W rok później organizacja zostaje oficjalnie uznana na świecie. E Sato, były premier Japonii, laureat nagrody Nobla otrzymuje tytuł Kaicho ( prezydenta ), M. Oyama zostaje Kancho (dyrektor) Kokushinkai - kan. W roku 1974 Kancho Oyama otrzymuje 9 dan z rąk Międzynarodowej Organizacji Kyokushinkai. W roku później w Tokio odbywają się pierwsze Otwarte Mistrzostwa Świata Wszechstyli - zwycięża K.Salo z kyokushin Tokyo. Masutatsu Oyama, twórca i założyciel tego nowoczesnego kierunku, jako jeden z nielicznych na świecie, posiadał najwyższy możliwy stopień wtajemniczenia - 10 dan. Był autorem fundamentalnych publikacji książkowych na temat karate, lecze przede wszystkim niedoścignionym praktykiem sztuk walki. Jego wyczyny, takie jak np. wolka non stop przez kolejne 3 dni ze 100 przeciwnikami, czy pokonanie 50 byków są nie do powtórzenia przez współczesnych karateków. Masutatsu Oyama zmarł 26 kwietnia 1994 roku. Jego następcą został Shokei Matsui - mistrz świata, jeden z ośmiu karateków na świecie, który przetrwał 100 walk w ciągu jednego dnia.

Sam Oyama mówił o swoim karate :

Minęło już ponad pół wieku od czasu, kiedy zacząłem trenować Budo - Karate. Na naszym globie istnieje obecnie wiele rodzajów sztuki walki, których geneza sięga początków istnienia rodzaju ludzkiego. Japońskie karate narodziło się w Indiach a zostało rozwinięte po dotarciu do Chin i wysp Okinawy. Moje doświadczenia to tylko moment w porównaniu z długą historią tej sztuki walki.

Harmonia jest podstawą Ducha Karate. Miłość do rodziców, szacunek dla nauczycieli, zaufanie w stosunku do przyjaciół oraz skromność, wydają się być korzeniami Budo - Karate Kyokushin. Myślę, że jest ono bardzo potrzebne współczesnemu światu. Kyokushin oznacza poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym, psychicznym i duchowym. Nakreśliłem drogę rozwoju Międzynarodowego Budo - Karate, które jest dostępne dla człowieka na całym świecie. Ponadto uważam, że Kyokushin karate może odziedziczyć mądrość i tradycję płynącą z orientalnej kultury, która przecież tak silnie związana jest ze współczesnym światem. Każdy obywatel naszego globu musi kiedyś odejść z tego świata. Z tego też powodu powinniśmy żyć według zasad i wartości, które moglibyśmy przekazać potomnym.

Nasze codzienne życie jest nieustanną walką z przeciwnościami losu. Szanuję ludzi, którzy szczerzą zęby w czasie walki. Zachwycają mnie. Nie lubię natomiast ludzi chowających się. Dzisiejsi młodzi ludzie myślą tylko o tym, by ukończyć dobry uniwersytet, później pracować w wielkiej firmie, mieć piękną żonę i kupić sobie szybki samochód... Nie mają w sobie żadnego ducha walki. Nie próbują walczyć.

Jest to bardzo złe nie tylko dla ich ducha, ale również dla całego ciała. Jeśli bowiem nie posiadasz ducha walki, jesteś bezużytecznym człowiekiem i twoje życie nie ma wartości. Musisz walczyć, przyjmować nowe wyzwania. Nawet jeśli umrę, mam nadzieję,że Kyokushin będzie się nadal rozwijało, tak długo jak będzie istniał rodzaj ludzki. Uważam , że karate jest najmocniejszą sztuką walki na Ziemi, a karate Kyokushin jest najsilniejszą ze wszystkich.
Ważne Informacje


Brak Informacji